انواع مختلف جرثقیل شتاب صنعت در گروه‌های زیر دسته‌ بندی می‌شود:

جرثقیل برجی (تاور کرین) : این نوع جرثقیل معمولا در ساختمان های مرتفع مورد استفاده قرار می گیرد و به سه صورت بر روی زمین نصب می شود.(جرثقیل)
جرثقیل‌های موبایل (ماشینی): بروی زمین به دو صورت ثابت (نصب جک) و کارگاهی (متحرک با بار) عمل می‌کند.(جرثقیل)
جرثقیل‌های سقفی: در سالن‌های صنعتی و تولیدی و یا سایر خطوط (انبار، تعمیر و ...) در ارتفاع بر روی خطوط باربر کناری قبل نصب هستند. عموما به دو شکل جرثقیل سقفی تک پل و جفت پل مورد استفاده قرار می‌گیرند.(جرثقیل)
جرثقیل دروازه‌ای: این نوع جرثقیل‌ها به دو صورت دروازه‌ای و نیم دروازه‌ای قابل استفاده هستند.(جرثقیل شتاب صنعت)
جرثقیل بازویی: جرثقیل‌های بازویی به دو صورت بازویی (دیواری) و یا ستونی بازویی قابل استفاده در صنایع هستند.(جرثقیل)
جرثقیل‌های آویز: این جرثقیل‌ها درسالن‌ها و مکانهای با محدودیت ارتفاع وخطوط مونتاژ سری (خودروسازی و...) در ظرفیت تا ۵ تن قابل استفاده‌اند.(جرثقیل شتاب صنعت)
جرثقیل‌های خاص: این گروه جرثقیل‌ها با ترکیبی از گروه‌های قبلی استفاده می‌شوند که در موارد استفاده خاص مانند پشته کردن و غیره کاربرد دارند.(جرثقیل)
جرثقیل چیست؟

جرثقیل وسیله‌است که بار را در راستای قائم با ترکیب شش جهت حرکتی کنترل پایا جا به جا می‌کند.

جرثقیل دارای انواع مختلف در گروه‌های ذیل می‌باشد: ۱- جرثقیل‌های موبایل (ماشینی) که بروی زمین به دو صورت ثابت (نصب جک) و کارگاهی (متحرک با بار) می‌باشند ۲- جرثقیل‌های سقفی که در سالن‌های صنعتی وتولیدی ویا سایر خطوط (انبار- تعمیر و...) در ارتفاع بر روری خطوط باربر کناری قبل نصب می‌باشد. به دو صورت جرثقیل سقفی تک پل ودو پل معروف می‌باشند. ۳- جرثقیل دروازه‌ای: این نوع جرثقیل‌ها به دو صورت دروازه‌ای ونیم دروازه‌ای قابل استفاده هستند. جرثقیل بازویی: جرثقیل‌های بازویی به دو صورت بازویی (دیواری) ویا ستونی بازویی قابل استفاده در صنایع می‌باشند ۴- جرثقیل‌های آویز: این جرثقیل‌ها درسالن‌ها و مکانهای با محدودیت ارتفاع و خطوط مونتاژسری (خودرو سازی و...) در ظرفیت تا ۵ تن قابل استفاده می‌باشند ۵- جرثقیل‌های خاص: این گروه جرثقیل‌ها با ترکیبی از گروه‌های قبلی قابل استفاده می‌باشند که در موارد استفاده خاص مانند پشته کردن و...

جرثقیل نوع دستگاه، به طور کلی با افراشتن طناب سیم، و یا زنجیر، و خوشه مجهز است که می تواند مورد استفاده قرار گیرد هم برای بلند کردن و پایین مواد و آنها را به حرکت به صورت افقی است. این است که عمدتا برای بلند کردن اجسام سنگین و حمل آنها به جاهای دیگر استفاده می شود. جرثقیل با استفاده از یک یا چند ماشین ساده برای ایجاد مزیت مکانیکی و در نتیجه حرکت بار فراتر از توانایی طبیعی انسان است. جرثقیل شتاب صنعت معمولا در صنعت حمل و نقل برای بارگیری و تخلیه حمل و نقل، در صنعت ساخت و ساز برای حرکت مواد در صنعت تولید برای مونتاژ تجهیزات سنگین استفاده شده است. جرثقیل ساخت و ساز برای اولین بار توسط یونانیان باستان اختراع شد و توسط مردان و یا حیوان باربر، مانند الاغ شده بودند. این جرثقیل ها برای ساخت و ساز از ساختمان های بلند مورد استفاده قرار گرفت. بزرگتر جرثقیل بعد توسعه داده شد، به کارگیری استفاده از treadwheels انسان،(جرثقیل شتاب صنعت) اجازه بلند کردن وزنه های سنگین تر است. در قرون وسطی، جرثقیل های بندر برای بارگذاری و تخلیه کشتی ها و کمک با ساخت و ساز خود را معرفی شدند - برخی به برج سنگ قدرت فوق العاده و ثبات ساخته شده است. اولین جرثقیل از چوب ساخته شد، اما چدن و فولاد با آمدن انقلاب صنعتی به عهده گرفت. برای قرنهای متمادی، قدرت اعمال فیزیکی مردان یا حیوانات تامین می شد، اگر چه بالابر در watermills و آسیابهای بادی می تواند توسط قدرت مهار طبیعی رانده است. اولین قدرت "مکانیکی" توسط موتورهای بخار، اولین جرثقیل بخار در قرن 18th یا 19، با بسیاری از باقی مانده در استفاده و به اواخر قرن 20 فراهم شده است. جرثقیل شتاب صنعت مدرن معمولا موتورهای احتراق داخلی یا موتورهای الکتریکی و سیستم های هیدرولیک بسیار بیشتر توانایی بلند کردن اجسام از قبلا ممکن بود، هر چند جرثقیل کتابچه راهنمای کاربر هنوز مورد استفاده هستند که در آن ارائه قدرت باشد uneconomic به ارائه استفاده کنید. جرثقیل در انواع زیادی از اشکال وجود دارد - هر یک استفاده خاص طراحی شده است.جرثقیل گاهی اوقات اندازه از کوچکترین جرثقیل بادبان سه گوش جلو کشتی، مورد استفاده در داخل کارگاه های آموزشی، به بلندترین جرثقیل برج مورد استفاده برای ساخت ساختمان های بلند متغیر است. برای مدتی کوتاه - جرثقیل برای ساخت ساختمان های بلند نیز استفاده می شود، به منظور تسهیل ساخت و ساز با رسیدن به فضاهای تنگ است.(جرثقیل شتاب صنعت) در نهایت، ما می توانیم جرثقیل شناور بزرگتر، به طور کلی مورد استفاده برای ساخت سکوهای نفتی و نجات کشتی های غرق شده را پیدا کنید. این مقاله نیز پوشش می دهد بلند کردن ماشین هایی که به شدت متناسب با تعریف فوق از یک جرثقیل، اما به طور کلی به عنوان جرثقیل، جرثقیل استکر و جرثقیل لودر شناخته شده است.
6 شرط اپراتور جرثقیل


یک اپراتور واجد شرایط برای جرثقیل بایستی ویژگی های زیر را داشته باشد:

1) 20 سال به بالا داشته باشد.

2) از نظر جسمی مشکل بینایی و شنوایی نداشته باشد و واکنش سریع داشته باشد.(مطالعه بیشتر در جرثقیل شتاب صنعت)

3) برای انجام عملیات جرثقیل بطور ایمن و مطمئن دارای قد مناسبی باشد.

4) به وظایف ریگر و علائم ریگری و به کلیه ابزارها و تجهیزات مربوط به آن کاملا آشنایی داشته باشد(جرثقیل شتاب صنعت)

5) برای کار با جرثقیل مجوز داشته باشد.(جرثقیل شتاب صنعت)

6) اطلاع کافی در مورد چگونگی عملکرد جرثقیل داشته باشد به طوری که بتواند هنگام بازرسی جرثقیل، مطابق چک لیست های مربوطه کنترل های عادی جرثقیل را انجام دهد.
برچسب‌ها


ارسال پیام